PRAHA 6 - BABA funkcionalistická vilová kolonie | ARS VIVA cesty za uměním

PRAHA 6 - BABA funkcionalistická vilová kolonie

z cyklu Praha, náš „kamenný sen“ - architektonické procházky

TERMÍN: 12. červen 2024 (1 den) NELZE OBJEDNAT ČÍSLO ZÁJEZDU: 2424

CENA: 450 Kč        Přihláška na zájezd

CENA ZAHRNUJE: odborného průvodce ARS VIVA a osobní audio systém. Místo setkáníU Matěje - zastávka autobusu MHD č. 131 v 15:20 hodin


obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

středa 12.6.

Po vzoru stuttgartské výstavy Am Weissenhof (r. 1927), která propagovala novou architekturu pro bydlení, vznikla v Praze v osadě Baba vilová kolonie Svazu čs. díla, která dodnes představuje nejzajímavější soustředěný soubor funkcionalistických domů u nás; urbanistický koncept z roku 1928 arch. Pavla Janáka je ojediněle ucelená přehlídka funkcionalistické architektury (vily byly postaveny mezi lety 1930-38). Vily byly postaveny tak, aby každá měla výhled směrem k Praze, pro všechny byla stanovena základní pravidla - rovné střechy, pokud možno se střešními terasami, maximální otevření ke slunci, pozemky jako zahrady. Ulice jsou vedeny po vrstevnicích a přímo k nim přiléhají pouze severozápadní fasády domů, druhá strana ulice je vždy lemována zahradami. Koncept celé kolonie byl představen na modelu a plánech, které byly prodávány jednotlivým zájemcům - návrhy, které nenašly zájemce (kupce), zůstaly nerealizovány (mj. vila od J. Krohy).

ulice Matějská: vila Antonína Černého, vlastní vila arch. Těrechova, ulice na Ostrohu: Peřinova vila, Řezáčova vila, Jirouškova vila (všechny arch. F. Kerhart), Zaorálkova vila (arch. Žák), Vaváčkova vila, vila Cyrila Boudy (arch. O. Starý), dům pana Lisého (arch. E. Linhart a A. Heythum - jediná jeho realizace v Praze), Dovolilova vila (arch. P. Janák), Sukova vila (arch. H. Kučerová-Záveská), ulice Na Babě: Glücklichova vila, Mojžíšova vila (arch. J. Gočár), Herainova vila (arch. L. Žák), Paličkova vila (arch. J. Palička a M. Stam - jediná jeho realizace v Česku; rekonstrukce L. Lábus), ulice Nad Paťankou: Sutnarova vila (arch. O. Starý), Kytlicova vila, Mauleova vila (obě arch. J. Gočár), vlastní dům Pavla Janáka; další výstavba v pozdějších letech je rozmanitější - od uvolněné Hemmrovy vily (arch. E. Losenický, r. 1950), přes brutalistní Dvojvilu (arch. J. Bočan, r. 1987) a novofunkcionalistickou vilu v Jarní ulici (arch. J. Hančl, r. 2008) až k „americké“ vile v ulici Nad Paťankou (arch. R. Hubička, r. 2022)

zajímavé odkazy pro tento zájezd předpověď počasí pro tento zájezd »
Přihláška na zájezd

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 233/1 (3. patro)
+420 233 324 099

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi