UPM

«« zpět na výstavy

www.upm.cz

Výstavy Hana Podolská. Legenda české módy a Krásná jizba Družstevní práce  1927-1948 / Design pro demokracii jsou prodlouženy

 

Uměleckoprůmyslové museum v Praze prodlužuje pro velký zájem návštěvníků dvě stávající výstavy, které se váží k módě a designu první republiky. Výstava Krásná jizba Družstevní práce  1927-1948 / Design pro demokracii, kterou připravila kurátorka Lucie Vlčková, je prodloužena do 3. března 2019. V průběhu února vyjde také stejnojmenná publikace k výstavě.

Výstavu Hana Podolská. Legenda české módy, kterou připravila kurátorka Eva Uchalová, navštívilo od jejího otevření poslední srpnový den 2018 už pětadvacet tisíc návštěvníků a komentované prohlídky i ostatní doprovodné programy jsou pravidelně beznadějně obsazené. Muzeum se proto rozhodlo tuto výstavu prodloužit do 19. května 2019. Vzhledem k tomu, že citlivé textilní materiály nelze vystavovat po tak dlouhou dobu, budou některé exponáty vyměněny a výstava dozná drobných obměn. Stejnojmenná publikace k této výstavě je již v prodeji.

K oběma výstavám bude muzeum i nadále nabízet doprovodný program: komentované prohlídky, přednášky, programy pro školy, tvůrčí a rodinné dílny.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo první místo v evropské ceně Modernizace roku 2017 v kategorii Renovace kulturního dědictví

Ve velké konkurenci projektů ze střední a východní Evropy získala rekonstrukce Uměleckoprůmyslového musea v Praze nejvyšší ocenění v kategorii Renovace kulturního dědictví polské ceny Modernizace roku 2017. Ředitelka muzea Helena Koenigsmarková je převzala v Královském hradě ve Varšavě v pátek 24. srpna 2018.

Společně s firmou Avers, která renovaci muzea na základě výběrového řízení prováděla, jsme měli velkou radost. Po ocenění v tuzemské soutěži Gloria Musaealis je to první ocenění naší práce na mezinárodním poli. Konkurence byla velká,“ řekla Helena Koenigsmarková.

Ocenění je určeno pro Uměleckoprůmyslové museum v Praze jako investora a zároveň pro firmu Avers, spol. s.r.o., která ji podle návrhu Ing. Arch. Tomáše Šantavého provedla.

Evropská cena Modernizace roku, kterou pořádá polská Asociace pro ochranu národního hmotného dědictví, je největší tohoto druhu v Polsku a jedinou v Evropě. Už jednadvacet let oceňuje dobře promyšlené a provedené rekonstrukce, v posledních dvou letech jsou do původně národní soutěže přizvány i další země střední a východní Evropy. Cena se uděluje ve čtyřech kategoriích, kromě Renovace kulturního dědictví jsou to i kategorie Nová stavba, Renovace veřejného objektu a Renovace menší stavby.

Rekonstrukce historické budovy UPM

Kolaudace nově zrekonstruované hlavní budovy muzea proběhla 6. dubna 2017, slavnostní otevření pro veřejnost 18. listopadu 2018. Rekonstrukce byla financovaná z vládního Programu péče o národní kulturní poklad, původně stanovená cena 266 milionů bez DPH (i s vnitřním vybavením) byla dodržena. Kromě restaurování všech historických prvků, prošla budova technologickými změnami. Muzeum dlouhá desetiletí trpělo nedostatkem kvalitního pracovního prostředí a zázemí pro práci se sbírkami, což snížilo prezentační plochu na 40 % z původní dispozice budovy. Díky přestěhování sbírek a zároveň všech obslužných činností do nově postaveného Centrálního depozitáře,  byla historická budova uvolněna zcela pro prezentaci sbírek a služby pro návštěvníky. Návštěvníci se nyní mohou podívat i do třetího výstavního patra, doposud nepřístupného,  ke kterému vede schodiště s  nástěnnými malbami s náměty alegorií řemesel a vitrajovými okny. Další  zásadní změnou je  nový vstup do muzea ze Široké ulice společně s nově zpřístupněnou zahradou. Celkově budova získala téměř 2200 m2 pro stálé expozice a 550 m2 pro výstavy, což je dvouapůlnásobně více než do roku 2014.

 

 

 

 

 

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 223/9 (1. patro)
+420 233 324 099
arsviva@arsviva.cz
www.arsviva.cz

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi