Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

«« zpět na výstavy

www.msb-jablonec.cz

Zdeněk lhotský – sklář, KTERÉHO ZNÁ CELÝ SVĚT

Profilovou výstavu sklářského umělce, specialisty na tavenou plastiku a úspěšného podnikatele Zdeňka Lhotského připravilo na letní sezónu Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Zdeněk Lhotský, žák Stanislava Libenského, byl v roce 2016 prestižním americkým časopisem Wallpaper uveden mezi 12 Čechy, kteří ovlivňují světový design. Sám vyvinul novou techniku tavení skla nazvanou VITRUCELL. „Kromě této speciální patentované techniky na výstavě představíme autorovy skleněné plastiky, malované objekty nebo stély“, uvedla kurátorka jabloneckého muzea Dagmar Havlíčková.

Zdeněk Lhotský je však nejen uznávaným sklářem, ale též zdatným podnikatelem. V roce 1994 se ujal zanikajícího střediska taveného skla na Pelechově u Železného Brodu, které založili Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. „Za nelehkých podnikatelských podmínek dokázal studio ochránit před bankrotem a učinit ho ekonomicky a umělecky prosperujícím podnikem. Středisko se stalo světoznámým kvůli vlastnímu designovému programu, i pro zakázkovou výrobou, ve které na klíč zajišťuje sklářské realizace pro ikony světového sklářství z Čech, USA, Velké Británie, Německa, Švédska a dalších zemí,“ neskrývá svůj obdiv druhá z kurátorek Sylva Petrová, emeritní profesorka Univerzity v Sunderlandu (Velká Británie). V letošním roce Lhotského firma dokončila unikátní několikatunový skleněný sarkofág pro dánskou královskou rodinu.

K výstavě je vydána publikace o díle. Autorkou je právě Sylva Petrová, která se Lhotského dílem zabývá již mnoho let. A ani tentokrát v muzeu nezapomněli na dětské návštěvníky, které jistě zaujme hra V KOSTCE.

Vernisáž výstavy Zdeňka Lhotského proběhne v hlavní budově Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou ve středu 16. května v 17 hodin. Navštívit ji můžete až do konce září.

 

 V JABLONCI ZAHÁJILI SKLENĚNOU DOSTAVBU

Jablonec nad Nisou, 26. března 2018

V jabloneckém Muzeu skla a bižuterie si konečně oddechli. Koncem minulého týdne oficiálně předali staveniště zhotoviteli skleněné přístavby ve tvaru broušeného skleněného kamene. Otvírat by se mohla už na konci příštího roku.

Autorem stavebního řešení je pražská společnost Hlaváček-architekti, která s touto studií okouzlila před více než čtyřmi lety výběrovou komisi. Tvar bižuterního kamene, neboli „šatonu“, zvolili jako symbol nejen rozkvětu zdejšího regionu, ale také toho, co návštěvník může očekávat uvnitř objektu.

O stavební práce se postará společnost Energie – stavební a báňská Kladno, která byla jediným uchazečem o tuto veřejnou zakázku. „V prvním kole se nepřihlásil vůbec nikdo, do druhého jsme po dohodě s ministerstvem kultury, které celou stavbu financuje, navýšili předpokládanou hodnotu o 20 %,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Cena stavby se tak vyhoupla na 43 milionů korun, s daní je to pak ještě o necelých 10 milionů více.

Práce zhotovitel zahájil kácením stromů v parku, který bude v rámci této zakázky rovněž kompletně revitalizován. „Dřeviny už byly na hraně životnosti, kácení většiny z nich doporučil odborník na základě provedeného dendrologického průzkumu. Na některé další ještě musíme provést tahovou zkoušku. Zcela dožilé už byly i povrchy komunikací“, vysvětluje technický náměstek muzea Jan Pleštil. Obnovený park by měl být důstojnou spojnicí s centrem města a odpočinkovou zónou, v budoucnosti ho plánují zaplnit skleněnými plastikami. Vyústit by v něm měla i lávka spojující vlakovou zastávku Jablonec-centrum s centrem města – to už ale v rámci rodícího se projektu statutárního města Jablonec nad Nisou na nový dopravní terminál.

Přestože si vítěz veřejné zakázky dal s podpisem smlouvy poměrně na čas a v muzeu už panovaly pochybnosti, zda nebudou muset soutěžit potřetí, teď jsou plni optimismu. Pokud budou stavební práce probíhat podle plánu, do zimy by měl být objekt pod skleněným pláštěm a do konce května příštího roku by mělo být hotovo úplně. „Pak by nám zůstalo dost času na realizaci expozice vánočních ozdob, kterou máme projektově a výtvarně připravenou“, dodala Valečková. Přístavbu by totiž návštěvníkům i sobě rádi rozbalili jako dárek k Vánocům a současně 115. narozeninám muzea koncem roku 2019.

Jablonec je mincovním městem

V letošním roce 2018 je to právě 25 let, kdy byla založena společnost Česká mincovna. Jablonec nad Nisou se od té doby může pyšnit titulem mincovní město. K tomuto výročí připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v Kabinetu mincí a medailí ve stálé expozici bižuterie unikátní komorní výstavu s názvem „Jablonec nad Nisou – mincovní město České republiky (1993-2018)“.

Muzeum skla a bižuterie každoročně do své sbírky získává ukázky všeho, co v průběhu celého roku Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vydala. „Spravujeme tak kolekci, kterou se nemůže pochlubit žádná jiná sbírková instituce v zemi“, uvádí ředitelka muzea Milada Valečková.

Výstava představí výběr toho nejlepšího, co v České mincovně v letech 1993-2018 vzniklo. „S českými oběžnými mincemi se člověk dostává do kontaktu každodenně, jinak je to s odražky z drahých kovů. U sběratelů a investorů obliba mincí a medailí stále roste“, zdůrazňuje kurátor výstavy Zdeněk Štafl. Pozornost si tak jistě zaslouží kopie medailí, zhotovených v originálu ze zlata, stříbra a platiny. Oku neujde ani zlatá mince v hodnotě 10 000 Kč ze sady Karel IV. – Nové město pražské, která byla roku 1999 vyhodnocena jako nejkrásnější mince světa. Výstava bude návštěvníky lákat i na nově získané exponáty. Chybět nebudou mimo jiné kopie zlatých uncových investičních mincí nesoucí název Český lev, které jsou ražené v licenci tichooceánského ostrova Niue. Nejenže jde o první mince splňující celosvětově uznávané investiční standardy ražené v České republice, ale dokonce zobrazují tradiční symboly se silnou vazbou k české státnosti – dvouocasého lva, svatováclavskou korunu a plamennou svatováclavskou orlici.

Návštěvníci se mohou těšit i na interaktivní prvky, které přiblíží vystavené exponáty také slabozrakým a nevidomým.

Nad výstavou „Jablonec nad Nisou – mincovní město České republiky (1993-2018)“ převzal osobní záštitu guvernér České národní banky Jiří Rusnok. V hlavní budově Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou ji bude možné navštívit až do konce letošního roku.

 

 

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 223/9 (1. patro)
+420 233 324 099
arsviva@arsviva.cz
www.arsviva.cz

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi