ARS VIVA | ARS VIVA cesty za uměním

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

«« zpět na výstavy

www.msb-jablonec.cz

Prázdniny v jabloneckém muzeu budou WOW!

Pro letošní prázdninové návštěvníky připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou opravdu pestrý program, kterému vévodí nově otevřená stálá expozice vánočních ozdob. Těšit se mohou i na Skleněné pátky, prázdninový ateliér, zajímavé výstavy nebo návštěvu Kristiánova.

Zřejmě největším lákadlem je pro návštěvníky v červnu otevřená pestrobarevná, zážitková prezentace skleněných vánočních ozdob Svět zázraků / World of Wonders (WOW). „Zaveze návštěvníky zaoceánským parníkem až do daleké Ameriky, na Manhattan, kam se vydávala velká část českých vánočních ozdob za svým zákazníkem“, popsala novinku ředitelka jabloneckého muzea Milada Valečková.

Společně s expozicí muzeum otevřelo nový ateliér, který v rámci vstupného do muzea nabídne po celé prázdniny tvůrčí dílny určené především rodinám s dětmi. Každý druhý pátek se návštěvníci mohou seznámit s ukázkami tradiční výroby skla a bižuterie v rámci Skleněných pátků (v červenci 8. a 23., v srpnu pak 12. a 26.), případně si něco hezkého sami vytvořit.

Nikdo by si neměl nechat ujít ani prohlídku aktuálních výstav. Jen my dva, ve skleněné přístavbě, je poctou sklářským velikánům Miluši a Renému Roubíčkovým k jejich 100. výročí narození. V kosmickém prostoru se pak mohou zájemci ocitnout na výstavě Vesmír, naplněné kolekcí skleněných objektů i autorského šperku vytvořených na dané téma. Je k nim připraven i samoobslužný kvíz. Pro zvídavé muzeum nabízí i program Vzhůru na palubu!, k výročí vyplutí parníku Gablonz.

Muzeum je i letos partnerem prodejní výstavy Křehká krása, která proběhne od 4. do 7. srpna v areálu Eurocentra. Ve spolupráci s pořádajícím Svazem výrobců skla a bižuterie financuje část ukázek mistrovství regionálních sklářů a nabízí účastníkům akce zvýhodněné vstupné do muzea.

Po celé prázdniny je denně otevřena Liščí bouda na Kristiánově v Jizerských horách, kde najdete stálou expozici Sklářská osada Kristiánov, rodinný program O skláři Lišákovi i jistě vítané občerstvení. Ve vybraných víkendech je možné nahlédnout pod ruce sklářů a vyzkoušet výrobu foukaných ozdob, tažených figurek, květin či zdobení knoflíků (ve dnech 2. a 16. 7., 13. a 27. 8.). Vstup do expozice je letos zdarma, včetně doprovodných akcí.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - jediné na světě!

Podrobnosti o prázdninovém programu muzea naleznete na stránkách www.msb-jablonec.cz

V Jablonci se otevře Svět zázraků

Jablonec nad Nisou, 23. června 2022

Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí nová stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise. „Svět zázraků“ se návštěvníkům otevře v neděli 26. června.

Vedle dosavadních expozic skla a bižuterie tak jablonecké muzeum nabídne další výběr ze svého bohatého sbírkového fondu, který je unikátní i ve světovém měřítku. Více než patnáct tisíc skleněných vánočních ozdob tvoří totiž největší veřejnou sbírku na světě. Většinu z nich tvoří dar firmy Jablonex, která v roce 2008 muzeu přenechala celou vzorkovnu foukaných, bohatě dekorovaných unikátů. Sbírka je průběžně aktivně doplňována, její součástí je také současná produkce nebo historické ozdoby z počátku 20. století, zejména z období první republiky (včetně daru potomků rodiny výrobce Václava Bergera z Bílé Třemešné), nebo z let socialismu.

Scénografii expozice muzeum zadalo, na základě předchozích zkušeností s jinými výstavními projekty, Jakubu Berdychu Karpelisovi z pražského QUBUS DESIGN STUDIA. „Jakub je známý svými nápaditými a neotřelými realizacemi ať již v designu, volném umění či instalacích. Zadanému tématu vždy dokáže dodat neopakovatelnou přidanou hodnotu,“ doplnil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

„Návštěvník se při prohlídce může jen nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou nainstalovány do podoby pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník či mrakodrapy,“ řekla kurátorka sbírky a spoluautorka scénáře Dagmar Havlíčková.

Záměrem vedení muzea nebylo připravit běžnou muzejní stálou expozici, ale především nabídnout neopakovatelný emocionální zážitek. Věříme, že expozice Svět zázraků (anglicky World of Wonders) bude velkým lákadlem a dojem návštěvníků bude jednoduše WoW!“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Přímo v expozici najdou jen základní data, podrobnosti pak si mohou vyhledat v muzejním audioprůvodci, který je nabízen v 5 jazykových mutacích, nebo v publikaci k rozsáhlé muzejní sbírce.

Otevření expozice je zakončením dlouhodobého cíle jabloneckého muzea. Již v roce 2013 vznikl první ideový záměr muzejní přístavby s touto stálou expozicí. Samotnou budovu tzv. „krystalu“, která byla oceněna titulem „Stavba roku 2020“, otevřeli 20. června 2020, z důvodu platných restrikcí bez velké slávy. Svět zázraků, plný českých skleněných vánočních ozdob, se tedy veřejnosti zpřístupní téměř přesně po dvou letech, a to v neděli 26. června. „Znamená to dovršení téměř desetiletého snu celého vedení našeho muzea. Všem, kdo nám na té dlouhé cestě pomáhali k úspěchu, zejména nadšenému kolektivu zaměstnanců muzea, bych chtěla opravdu upřímně poděkovat“, dodala Valečková.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - jediné na světě!

Kontakt: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, www.msb-jablonec.cz, https://www.facebook.com/msbjablonec


HOT HOT HOT Sklo, keramika a porcelán od A po Z

Od 14. dubna 2022 se v Národním technickém muzeu koná výstava „HOT HOT HOT Sklo, keramika a porcelán od A po Z, která představí všechny podoby současného českého skla, keramiky a porcelánu. Výstava vznikla při příležitosti Mezinárodního roku skla a k 30. výročí Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR založené v roce 1990. Jejím cílem je ukázat, jak pestrá a mnohovrstevná je podstata současného českého „umění ohně“ od průmyslu po design, umění či výzkum.

Velice mne těší, že výstava věnovaná sklu, keramice a porcelánu, jejichž výroba má u nás dávnou tradici a má stále velký úspěch ve světě i v současnosti, se koná v Národním technickém muzeu v roce, který byl vyhlášen Organizací spojených národů mezinárodním rokem skla, a zároveň v roce, kdy Praha hostí generální konferenci ICOM a Národní technické muzeum se v srpnu tohoto roku stane jedním z center mezinárodního muzejního života. Výroba keramiky a skla na našem území má pradávnou tradici sahající až několik století před náš letopočet. Výroba porcelánu u nás začala teprve na konci 18. století. Přesto všechny tři oblasti, které výstava představuje, jsou svojí vysokou kvalitou a mimořádným uměleckým ztvárněním za posledních 30 let zcela srovnatelné.  A o tom se nejlépe přesvědčíte na nové výstavě NTM,“ uvedl generální ředitel NTM Karel Ksandr.

„Naším cílem bylo ukázat návštěvníkům, především laické veřejnosti, dnešní skutečný obraz českého sklářského a keramického průmyslu. Představit výrobky které jsou moderní, naplňují designové trendy a rostoucí funkční požadavky, a navíc jsou šetrné k životnímu prostředí. Chceme je tímto krokem znovu vyzvednout na světlo z dennodenní anonymity, aby si každý z nás připomněl, co sklo, keramika či porcelán přinášejí do našeho všedního života. Jak moc by nám chyběly, kdyby jich nebylo. Mým přáním je, aby si návštěvníci, až opustí tuto výstavu, znovu uvědomili, jak jsou tyto materiály a výrobky z nich jedinečné, úžasné a užitečné. A aby nás podpořili svým trvalým zájmem, neboť tradici českého skla a keramiky budeme dále rozvíjet. Je to naše poslání,“ vysvětluje Petr Mazzolini, prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu.

 „Realizace této výstavy je pro nás velkou ctí a zúročením dlouhodobé spolupráce s Asociací. Prokazuje se, že i státní sbírková instituce má i soukromé sféře co nabídnout a být pro ni užitečným partnerem,“ dodává Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Výstava vůbec poprvé po roce 1989 společně prezentuje výrobce obalového, plochého, technického, užitkového a osvětlovacího skla, bižuterie, skleněných a minerálních vláken, užitkového porcelánu, užitkové a sanitární keramiky, odborné školy, umělce, dodavatele surovin a technologií v České republice. Je až neuvěřitelné, co vše dokázali čeští výrobci, technici, technologové či designéři a umělci od roku 1990 vymyslet, zdokonalit, adaptovat, navrhnout a realizovat. Třicet let hájí oborové zájmy Asociace sklářského a keramického průmyslu České republiky. Na výstavě je prezentováno téměř 500 exponátů od více než 70 členů, včetně partnerských organizací České sklářské společnosti a Svazu výrobců skla a bižuterie. Architekturu a grafickou podobu výstavy vytvořilo studio LLEV – Eva Mochalová a Marcel Mochal. Kurátorem výstavního projektu je PhDr. Petr Nový, který působí jako hlavní kurátor v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

             K výstavě je připraven doprovodný program. V neděli 1. května 2022 se uskuteční Den sklářů a keramiků, na kterém návštěvníci uvidí ukázky práce mistrů oboru, prezentace a prodej výrobků či si svoji zručnost vyzkouší v dílnách.

 

Výstava v Národním technickém muzeu, Kostelní 42, Praze 7 potrvá od 14. dubna do 2. října 2022

 

výstavy ve výstavě / krátkodobé výstavy ve stálých expozicích:

Jiřina Žertová 90

do 15. května / expozice skla

 

Jiří Pačinek 50

17. května – 18. září / expozice skla

 

Vzorkařky jablonecké bižuterie

Stanislava Čechová - Zdena Hájková - Vlasta Koldovská - Marcela Kourková

do 26. června / expozice bižuterie

 

 

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 223/9 (1. patro)
+420 233 324 099
arsviva@arsviva.cz
www.arsviva.cz

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi