ARS VIVA | ARS VIVA cesty za uměním

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

«« zpět na výstavy

www.msb-jablonec.cz

PŘEHLED VÝSTAV A AKTIVIT MUZEA skla a bižuterie L E D E N  2 0 2 1

 

otevírací doba: úterý - neděle 10.00 - 17.00

Zavřeno 1. ledna 2021.

Návštěvnický režim může být omezen dle aktuálních nařízení vlády – doporučujeme podmínky návštěvy předem ověřit na webu muzea.

U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, tel.: 483 369 011, e-mail: info@msb-jablonec.cz,

www.msb-jablonec.cz, najdete nás na facebooku

stálé expozice:

Nekonečný příběh bižuterie

Čarovná zahrada – České sklo sedmi století

výstavy:

REFLEXE

do 5. září 2021

Zahraniční sklářští výtvarníci tvořící v České republice. Výstava v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.

 

DESIGNOVÁ 10° / DECADE OF DESIGN – SKLO, BIŽUTERIE, ŠPERK 2010-2020

do 5. září 2021

Designové novinky z muzejních sbírek z let 2010-2020. Výstava v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.

 

Kaleidoskop vkusu – Československá bižuterie na výstavách 1948-1989

4. prosince 2020 – 5. září 2021

Výběr nejvýznamnějších exponátů československé bižuterie prezentovaných na výstavách v letech 1948 – 1989.

program:

pátek 29. ledna 2021 / 10 – 17 hodin

Lampionové tvoření

Tvůrčí dílna pro veřejnost – pololetní prázdniny. Vstup zdarma.

 

on-line aktivity pro malé i velké: https://www.msb-jablonec.cz/muzeum-detem

virtuální muzeum: https://www.msb-jablonec.cz/virtualni-muzeum

připravujeme:

pondělí – neděle 1. – 7. února 2021 / 10–17 hodin

Jarní ateliér pro rodiny s dětmi

Tvořivé dílny pro rodiny s dětmi, různá témata každý den.

Virtuální vánoční aktivity v muzeu

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je od 18. prosince do odvolání pro návštěvníky opět uzavřené. Tradiční a oblíbené „Vánoční tvoření“, ale i další zajímavé dílny tak budou přístupné jen z domova prostřednictvím muzejních webových stránek.

Na vánoční svátky jsme zveřejnili další rukodělné video, tentokráte s výrobou geometrických ozdob z dutých trubiček inspirovaných přístavbou muzea. Těšit se můžete také jednoduchou hru, kde si budete moci ozdobit virtuální stromek skleněnými ozdobami z našich sbírek“, přibližuje muzejní edukátorka Milena Zachařová. Na stránce https://www.msb-jablonec.cz/muzeum-detem najdou zájemci i další rukodělná videa či tematické omalovánky, hry a kvízy, za které mohou dokonce získat odměnu. Nejnovější z nich je „Skleněný advent“.

Vzhledem k pandemické situaci zůstane muzeum pro návštěvníky o vánočních svátcích uzavřené. „Stálé expozice včetně tří nových výstav je možné si prohlédnout virtuálně. Podrobnosti najdete na webu muzea www.msb-jablonec.cz, říká jeho ředitelka Milada Valečková.

Nová výstava v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nazvaná Kaleidoskop vkusu představí luxusní bižuterii ze světových výstav v době budování socialismu. Mapuje tak vůbec poprvé slavnou éru světoznámého fenoménu, který dodnes tvoří jeden z pilířů identity Křišťálového údolí. V neotřelé instalaci návštěvníky obklopí jablonecká bižuterie úspěšně prezentovaná ve druhé polovině 20. století na prestižních výstavách v zahraničí i doma.

Výstava na pečlivě vybraných exponátech v kombinaci s dobovými fotografiemi podává celistvý obraz o podobě jablonecké bižuterie a způsobech její prezentace na významných výstavách období socialismu. Její velkou část zaujímá retrospektiva nejvýznamnějších výrobků-vzorků oceněných na rozličných centrálních soutěžích nebo vystavená v zahraničí na světových výstavách EXPO, významných veletrzích či prezentačních a kontraktačních výstavách. Jak uvedla kurátorka Kateřina Hrušková: „Účast na výstavách a veletrzích byla nedílnou součástí propagačních aktivit všech podniků, které musely pravidelně připravovat nové originální vzory zajišťující vysoké renomé naší bižuterie u zákazníků. Jednotliví vzorkaři měli svůj specifický rukopis, vlastní uchopení materiálu a techniky. Součástí některých výstav byly i soutěže individuálních tvůrců, kde se jejich práce střetávaly s renomovanými i méně známými autory.“

K výstavě vznikla stejnojmenná rozsáhlá odborná publikace, s řadou často raritních fotografií, o více než dvou stech stranách v plnohodnotné česko-anglické jazykové mutaci od autorů Kateřiny Hruškové, Kateřiny Nory Novákové a Petra Nového. „Díky mnoha osobním setkáním se vzorkaři se nám podařilo lépe pochopit systém práce v tomto oboru, určit autorství a doplnit informace k mnoha sbírkovým předmětům,” konstatovala hlavní kurátorka výstavy Kateřina Nora Nováková. Grafické pojetí publikace i výstavy je dílem pražského studia „Okolo“ (Matěj Činčera a Jan Kloss), které se nápaditým designem snažilo vystihnout dané téma a moderními prvky na návštěvníky přenést atmosféru socialistického výstavnictví.

„Jde o první velké výstupy z víceletého vědecko-výzkumného projektu NAKI II zaměřeného na design skla a bižuterie období socialismu, k němuž máme k dispozici zcela výjimečný sbírkový fond,“ shrnula na závěr ředitelka muzea Milada Valečková.

Výstavu Kaleidoskop vkusu – Československá bižuterie na výstavách 1948-1989 lze v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie navštívit od 4. prosince až do 5. září 2021.

 

Dvě nové výstavy i skleněná plastika v muzejním parku

I přes nucené uzavření připravilo Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na závěr letošního roku zajímavé projekty. Do svého třetího dějství vstupuje projekt Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020, který zahájí dvě nové výstavy, vyhlásí oceněné kolekce z letní přehlídky současného designu a v muzejním parku odhalí unikátní skleněnou plastiku výtvarníka Mariana Karla.

Dvě nové výstavy ukončí projekt Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2020. „Ta větší z nich se jmenuje DESIGNOVÁ 10° a mapuje deset let systematického muzejního sbírání současného českého i zahraničního užitkového skla, bižuterie a šperku. Je symbolickým poděkováním všem těm, kteří muzeu za toto období své výrobky darovali nebo za symbolickou cenu přenechali. Jen díky nim dnes spravujeme nejkomplexnější kolekci designu skla a bižuterie v České republice“, řekl hlavní kurátor muzea Petr Nový. Druhá z výstav nazvaná REFLEXE představí v muzejním krystalu deset zajímavých sklářských umělců tří generací z různých koutů světa tvořících v České republice. Zastoupeni jsou tvůrci z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Vernisáže obou výstav měly proběhnout 19. listopadu, současně s vyhlášením kolekcí oceněných z letní výstavy TRENDY.DESIGN.PRODUKCE. „Mezi kolekce zúčastněných 80 firem a studií z 8 zemí bylo rozděleno 18 medailí, z nichž část udělila mezinárodní komise a druhou partneři akce a veřejnost, která mohla po celou dobu výstavy hlasovat přímo v sálech,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Vzhledem k pandemické situaci si výstavy i přehled oceněných zatím lze prohlédnout virtuálně, na webu i sociálních sítích jabloneckého muzea.

Výjimečnou událostí bude taktéž 19. listopadu odhalení unikátní skleněné plastiky světoznámého výtvarníka Mariana Karla. Byla vytvořena „na míru“ do muzejního parku, tak, aby aktivně komunikovala s muzejní přístavbou. „Vážím si toho, že mě muzeum s nevšední nabídkou oslovilo. V Jablonci jsem jako student strávil čtyři krásné roky a tuto výzvu jsem i proto velice rád přijal,“ řekl autor.

Virtuální prohlídky výstav: https://www.msb-jablonec/virtualni-muzeum/

 

PŘEHLED VÝSTAV A AKTIVIT MUZEA skla a bižuterie - P R O S I N E C  2 0 2 0

 

Předpokládaná otevírací doba:

úterý - neděle 10.00 - 17.00

mimořádně otevřeno: pondělí 28. prosince 2020

zavřeno: 24. a 31. prosince 2020 a 1. ledna 2021

U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, tel.: 483 369 011, e-mail: info@msb-jablonec.cz,

www.msb-jablonec.cz, najdete nás na facebooku

 

stálé expozice:

Nekonečný příběh bižuterie

Čarovná zahrada – České sklo sedmi století

výstavy:

REFLEXE

do 5. září 2021

Zahraniční sklářští výtvarníci tvořící v České republice. Výstava v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.

Přístupno i ve virtuální podobě na webu muzea.

 

DESIGNOVÁ 10° / DECADE OF DESIGN – SKLO, BIŽUTERIE, ŠPERK 2010-2020

do 5. září 2021

Designové novinky z muzejních sbírek z let 2010-2020. Výstava v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.

Přístupno i ve virtuální podobě na webu muzea.

 

Kaleidoskop vkusu – Československá bižuterie na výstavách 1948-1989

4. prosince 2020 – 5. září 2021

Výběr nejvýznamnějších exponátů československé bižuterie prezentovaných na výstavách v letech 1948 – 1989.

Přístupno i ve virtuální podobě na webu muzea.

 

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je sice z důvodu vládních opatření uzavřeno, přesto je možné navštívit stálé expozice a vyzkoušet různé návody na tvoření i z pohodlí domova.

Na stránce http://www.virtualnikiosek.cz/msb-jablonec si lze pročíst či poslechnout příběh skla a bižuterie na Jablonecku. A pokud máte chuť tvořit, ať už sami či s dětmi, určitě nepřehlédněte novou sérii rukodělných video návodů na různá témata. Na stránce https://www.msb-jablonec.cz/muzeum-detem budou ale k dispozici i omalovánky a hravé pracovní listy ke každému tématu.

Zejména v této obtížné době je důležité hlídat si nejen fyzické, ale i duševní zdraví. Pokusit se vytěžit z toho času, kdy musíme zůstat doma, co nejvíce, a využít ho například k seberozvoji, navíc s možností získání odměny,“ přibližuje vznik aktivit muzejní edukátorka Milena Zachařová.

První video bude zveřejněno již v pátek 30. října na téma „Podzimní čas dušičkový“ a bude se věnovat výrobě podzimních a dušičkových svícnů. Aktivity budou vycházet na webových i facebookových stránkách muzea dvakrát v měsíci.

 

Muzejní krystal Stavbou roku 2020

Nadace pro rozvoj architektury a stavebnictví vyhlásila v minulém týdnu osmičku vítězů soutěže Stavba roku 2020. Jednou ze staveb oceněných soutěžní odbornou porotou je i skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Autorem architektonického návrhu je pražské studio Hlaváček-architekti, který s ním zvítězil ve vyzvané architektonické soutěži v roce 2014. Jeho projekt oslovil soutěžní komisi zejména díky unikátnímu vzhledu stavby ve tvaru skleněného krystalu nebo broušeného bižuterního kamene, který tak navenek symbolizuje i jeho obsah. Realizaci zajistila Energie stavební a báňská Kladno a vyšla na 55 milionů korun. Návštěvníci mohou toto unikátní dílo obdivovat od června.

„Skleněný krystal je splněním našeho dlouhého snu“, uvedla v září na nominačním večeru ředitelka muzea Milada Valečková. „Chtěla bych poděkovat svému zástupci Petru Novému za to, že mě přesvědčil stavět právě tohle, a nic jiného. Svému kolegovi Janu Pleštilovi za to, že dokopal stavbu i projektanty, aby to všechno dotáhli do úspěšného konce. A samozřejmě ministerstvu kultury, které nám velkoryse umožnilo tak jedinečnou stavbu realizovat“, doplnila Valečková.

Není to ale jediná významná cena, kterou se může muzeum v tomto roce pochlubit. O týden dříve obdrželo ocenění Patria Nostra za rekonstrukci a zpřístupnění posledního dochovaného objektu zaniklé sklářské osady Kristiánov v Jizerských horách. Cenu uděluje Mezinárodní festival architektury a urbanismu ve spolupráci s hejtmany všech krajů za příkladný investiční a architektonický počin realizovaný v letech 1990–2020 přispívající k rozvoji venkova v jednotlivých krajích ČR. „Jedná se o ocenění těch, kteří se mimořádným způsobem podílejí na zachování hodnot minulosti a vytváření nových hodnot pro život venkova“, uvádějí zástupci vyhlašovatelů.


Muzejní krystal se stal terčem vandalů

Jablonec nad Nisou, 19. října 2020

Nejen odborné komisi soutěže Stavba roku, ale ani místním vandalům neunikla unikátní skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Hned tři dny po otevření rozbili kamenem jednu ze skleněných výplní a způsobili tak škodu v řádu statisíců.

Unikátní skleněná přístavba jabloneckého muzea, která se od minulého týdne může pyšnit titulem „Stavba roku 2020“, byla veřejnosti otevřena 20. června. Hned o tři dny později si jí bohužel všimli také místní vandalové. „Hned třetí den po otevření jsme zjistili rozbití jedné ze skleněných výplní. Cenové nabídky na výměnu poškozeného skla se pohybovaly od 200 až do 700 tisíc“, uvedl technický náměstek muzea Jan Pleštil.

Policie ČR si vyžádala videozáznamy z kamer, na nichž bylo patrné, že se v okolí pohybovala policii známá partička nepřizpůsobivých občanů. Jakmile zjistili, jak velkou škodu svým počínáním způsobili, neváhali označit konkrétního viníka. Přestože se jedná o nezletilého, má již za sebou rozsáhlou kriminální činnost. Úhrada škody teď spadne na jeho rodiče, kteří si vyžádali splátkový kalendář.

„Oceňujeme profesionální práci Policie ČR, která pachatele záhy identifikovala, zejména díky dobré znalosti místního prostředí. Zároveň doufáme, že zveřejněná výše škody odradí další případné nenechavce. Jen velmi neradi bychom totiž byli nuceni přistoupit k uzavření parku pro veřejnost“, dodala ředitelka muzea Milada Valečková.

 

Jablonec nad Nisou, 29. 9. 2020

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo podzimní novinku - každé říjnové úterý mezi 16. a 18. hodinou bude pro všechny návštěvníky vstup do muzea zdarma.

Aktuálně muzeum nabízí stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada - české sklo sedmi století. Až do 1. listopadu je možné v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2020 navštívit také výstavu Trendy.Design.Produkce, jejíž součástí je i prezentace svítidel v nové skleněné přístavbě. Využijte této výjimečné možnosti. V úterý 6. října jsou navíc od 14 a 16 hodin připraveny komentované prohlídky výstavy Trendy.Design.Produkce a stálých expozic s kurátorkou Kateřinou Norou Novákovou.

stálé expozice:

Nekonečný příběh bižuterie

Čarovná zahrada – České sklo sedmi století

výstavy:

TRENDY.DESIGN.PRODUKCE

do 1. listopadu 2020

To nejlepší ze skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky. Hlavní výstava Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.

 

MATERIÁL : SKLO – Architektura

pouze ve virtuální podobě a formou tištěného katalogu

Průmysl, high-tech, speciální produkty, řemeslo, v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.

 

komentovaná prohlídka:

úterý 6. října 2020 / 14 a 16 hodin

Komentovaná prohlídka

Aktuální výstavou Trendy.Design.Produkce a stálými expozicemi provede kurátorka Kateřina Nora Nováková. Vstup zdarma.

 

programy:

sobota 10. října 2020 / 10–14 hodin

Bižuterní kurz pro dospělé

Výroba náramku a náhrdelníku z broušených perlí, obšívaných rokajlem. Lektor Věra Černá.

Rezervace do 5. října 2020 na adrese: milena.zacharova@msb-jablonec.cz nebo na tel.: 483 369 021, 778 702 892. Kurzovné: 300,- Kč.

 

středa 28. října 2020

Den vzniku samostatného československého státu

Volný vstup na výstavu Trendy.Design.Produkce v rámci oslav Dne vzniku samostatného československého státu.

 

Co dnes ze skla a bižuterie „letí“? To ukáže výstava v Jablonci

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo pod názvem Trendy.Design.Produkce výstavu toho nejlepšího ze skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky. Zastoupeno je 80 účastníků z osmi zemí světa, kteří vybrali ze svých kolekcí na 300 výrobků představujících současnou tvář těchto oborů. Součástí přehlídky, která se koná od 20. června do 1. listopadu, jsou též vybraní šperkaři.

Jablonecké muzeum je státní institucí s největší sbírkou bižuterie na světě a souborem skla evropského významu. Před šesti lety se rozhodlo rozšířit koncept pravidelných přehlídek bižuterie, navazujících od roku 1998 na slavné jablonecké výstavy, na mezinárodní nekomerční přehlídku skla a bižuterie. Přestože některé aktivity v rámci letošního ročníku Mezinárodního trienále skla a bižuterie musely být vzhledem k mimořádným opatřením omezeny nebo zrušeny, jeho stěžejní výstava Trendy.Design.Produkce proběhne v plánovaném termínu i rozsahu. A nejen to. Třetí ročník této prestižní akce přináší pro návštěvníky i atraktivní novinku. Poprvé bude zpřístupněna jedna část moderní muzejní přístavby v podobě skleněného krystalu, v níž budou prezentována závěsná svítidla a lampy. Celkem se ve třech sálech muzea představí 47 sklářských podniků, 23 bižuterních firem a 10 šperkařů z Česka, Slovenska, Dánska, Finska, Německa, Rakouska, Turecka a USA.

„Výstava Trendy.Design.Produkce je největší pravidelnou výběrovou přehlídkou skla a bižuterie nejen v České republice, ale celé Evropě“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. „Je výsledkem dlouhodobé aktivní spolupráce našeho muzea se současnými firmami. Velice si vážíme jejich zájmu o spolupráci i na dalších muzejních projektech“.

Kurátoři opět dali prostor jak zavedeným značkám, tak novým jménům, kterých se v Jablonci představí zhruba třetina z celkového počtu. Ve výběru nechybí velké podniky ani malá studia, ruční ani automatická výroba. Přítomna jsou i známá designérská jména – Nastassia Aleinikava, Jaroslav Bejvl ml., Jakub Berdych Karpelis, Dechem, Patrik Illo, Lukáš Jabůrek, Lucie Koldová, LLEV, Jiří Pelcl, Rony Plesl, Yabu Pushelberg, Kate Spade nebo Maxim Velčovský. „Naše výstava je nejen oslavou invence designerů, ale i umu technologů a řemeslníků“, připomíná hlavní kurátor projektu Petr Nový, a dodává: „Právě snaha postihnout všechny podoby současného českého skla a bižuterie, nikoliv jen tu mediálně nejznámější, dělá naši přehlídku jedinečnou.“

Výstavu je v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie možno navštívit od 20. června až do 1. listopadu letošního roku, přes léto ji doplní zábavná rodinná dílna „Hrátky (nejen) se sklem“. Mezinárodní trienále skla a bižuterie pak bude pokračovat koncem listopadu otevřením dalších dvou výstav a slavnostním předání ocenění vybraným kolekcím z výstavy Trendy.Design.ProdukcE. Rozhodnou o nich mezinárodní komise, partneři a samotní návštěvníci. Více o projektu na https://www.trienale-jablonec.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 223/9 (1. patro)
+420 233 324 099
arsviva@arsviva.cz
www.arsviva.cz

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi