ARS VIVA | ARS VIVA cesty za uměním

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

«« zpět na výstavy

PŘEHLED VÝSTAV A AKTIVIT MUZEA skla a bižuterie
B Ř E Z E N  2 02 4

otevírací doba: úterý - neděle 10.00 - 17.00

U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, tel.: 483 369 011, e-mail: info@msb-jablonec.cz

www.msb-jablonec.cz/ Facebook / Instagram / YouTube

stálé expozice:

Nekonečný příběh bižuterie

Čarovná zahrada – České sklo sedmi století

SVĚT ZÁZRAKŮ (české skleněné vánoční ozdoby)

výstavy:

Patrik Illo- ARTERIE

do 21. dubna 2024

Výběr z bohaté tvorby slovenského sklářského designéra a výtvarníka.

 

COMPUTER & JEWELLERY

do 7. dubna 2024

Současný autorský šperk v počítačovém světě.

V rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023.

programy:

Komentovaná prohlídka výstavou Patrik Illo - Arterie

čtvrtek 7. března 2024 / 17 hodin

Výstavou provede osobně autor.

 

Tvořivé jarní prázdniny

do 13. března 2024, každé úterý a středa / 10-16 hodin

rodinný tvůrčí ateliér s výrobou originálních korunek a přívěsků z korálků i netradičních materiálů.

Dospělí zvýhodněné vstupné, děti zdarma.

 

Velikonoce v Křišťálovém údolí

23. - 24. března 2024 / 9-17 hodin

Rodinná tvůrčí dílna s výrobou velikonočního přání z papíru a korálků a barevná knoflíková záložka (sobota), ukázka výroby skleněných květin s Marcelou Růžičkovou (neděle).

Dospělí zvýhodněné vstupné, děti zdarma.

 

Velikonoční prázdniny v muzeu

28. – 31. března 2024 / 10-17 hodin

Tvůrčí dílny pro děti – zvířátka z plyšových drátků, velikonoční dekorace z vlny a barevných perliček.

Dospělí zvýhodněné vstupné, děti zdarma.

 

Jablonecké muzeum ozdobí nový skleněný prvek

 

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou vyhlásilo v závěru roku 2023 otevřenou soutěž na výtvarné ztvárnění vnějšího pláště betonové přístavby z 60. let 20. století, tzv. Pelantova schodiště. Odborná komise nyní rozhodla, že ji doplní plochy speciálního skla podle návrhu Terezy Šváchové z architektonického studia uncut.

Do soutěže se přihlásilo celkem 9 výtvarníků, někteří své návrhy zpracovali ve více variantách. „Naprostá většina uchazečů přistupovala k objektu velmi citlivě, s úctou k původnímu návrhu jabloneckého architekta Karla Pelanta“, uvedla ředitelka muzea Mlada Valečková. Komise se shodla, že oba návrhy na prvních dvou místech jsou mimořádně zdařilé a vhodné k realizaci, o vítězi se nakonec rozhodlo jen velmi těsně.

Tereza Šváchová plánuje umístit na betonové plochy dichroické sklo typu NARIMA, které selektivně odráží různé vlnové délky, zatímco jiné propouští. Na první pohled bezbarvé sklo tak může měnit barvy i odrážet více odstínů v závislosti na úhlu pohledu a okolních světelných podmínkách.

Druhé místo připadlo dvojici Markéta Váradiová a Iva Kolorenčová, která navrhovala pokrytí celé fasády bílou metalickou barvou s plnivem ze skleněných střípků. Zuzana Kantová (3. místo) předpokládala kresbu fluorescenční barvou s UV filtrem, která by byla viditelná pouze v noci, zatímco přes den by fasáda zůstala čistě bílá. Další pořadí již nebylo určováno.

Realizace vítězného díla je plánována v rámci oslav 120. výročí muzea, veřejnosti by mělo být poprvé představeno při muzejní noci v pátek 17. května.

Všechny soutěží návrhy si můžete prohlédnout na webu muzea.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou – jediné na světě!

Kontakt:

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Ing. Milada Valečková

tel: 483 369 011, e-mail: info@msb-jablonec.cz

www.msb-jablonec.cz,

 

Jablonecké muzeum slaví 120 let!

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, zřizované Ministerstvem kultury České republiky, spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. Poprvé se muzeum otevřelo veřejnosti už v roce 1904. V roce 2024 tedy oslaví 120 let od svého založení.

K výročí muzeum připravilo nové výstavní projekty, hudební vystoupení, komentované prohlídky, výtvarné dílny, zábavné i odborné programy.„Slavit se bude celý rok“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

V plánu je například dubnové odhalení dalšího uměleckého díla v muzejním parku, a to figurální plastiky uznávané sklářské výtvarnice Gizely Šabókové. V květnu by měl být v rámci muzejní noci představen veřejnosti „murál“, tedy originální výtvarné ztvárnění tzv. Pelantova schodiště, betonové přístavby muzea ze 60. let. „V listopadu vyhlášená veřejná soutěž oslovila 9 účastníků, o realizaci rozhodne odborná komise do konce ledna“, sdělil hlavní kurátor muzea Petr Nový. Na červen je plánován dětský den v muzeu, kdy budou zpřístupněny nové, originální dětské hrací prvky v muzejním parku, pokřtěn maskot a dětský tištěný průvodce muzeem. Výtvarně jej přislíbil zpracovat kreslíř Petr Urban, který už je autorem i dříve zpracovaného průvodce expozicemi na Kristiánově. „To vše je součástí naší dlouhodobé strategie většího využívání parku a celého muzea rodinami s dětmi. Akci doprovodí celodenní zábavný program“, dodává muzejní edukátorka Dana Křivánková.

 

Na druhou polovinu roku jsou pak připravovány dvě veřejné akce spojené s kulturním programem, a to v rámci tradiční akce Křehká krása a vloni zrozené Jablonecké Perle. V říjnu dojde v rámci Dne evropského dědictví k odhalení pamětní desky zakladatele muzea K. R. Fischera, oslavy ukončí tradiční vánoční tvoření, letos obohacené o překvapení.

Muzeum ale ještě před začátkem oslav svých narozenin dostalo několik krásných dárků. V prosinci slavilo úspěšný zápis ruční výroba skla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, ke konci roku dosáhlo vysněné mety 50 tisíc návštěvníků za rok. V soutěži o cenu Evropské muzeum roku 2024 (EMYA) se dostalo do užšího výběru a v květnu se utká s dalšími vybranými institucemi o vítězství. „Pro nás je velkým úspěchem už samotný postup mezi nominované. Dosud se to povedlo jen několika českým muzeím. Společné setkání s ostatními a prezentace nám navíc dá možnosti rozšíření kontaktů k navázání mezinárodní spolupráce“, doplnila Valečková.

Už dnes má ale muzeum díky svému dobrému jménu a zahraničním kontaktům v plánu velké zahraniční výstavní projekty. V roce 2024 uspořádá výstavy u partnerů ve Španělsku, Polsku a na Slovensku, ve spolupráci s Českými centry budou dále obíhat svět dvě výstavy - Christmas Treasure (Vánoční poklad) věnovaná současným vánočním ozdobám, a Czech IN, tedy inovace, které české sklářství dalo světu. „Uspěli jsme rovněž s oběma podanými projekty v grantovém řízení v rámci Národního plánu obnovy, podprogramu Mobilita. Otevřeme tedy českým sklářským umělcům a designérům nové možnosti k navázání kontaktů s jejich partnery z dalších zemí Evropy“, uvedl Petr Nový. Těm zahraničním zase muzeum umožní seznámit se s celou strukturou sklářství u nás, která je v celosvětovém měřítku zcela výjimečná.

Jeden dárek k narozeninám by si však ředitelka muzea ještě přála. „Již více než půlstoletí máme celostátní působnost v oblasti bižuterie a skla, od roku 2003 jsme státní institucí. Moc bychom si tedy přáli, aby naše postavení bylo vyjádřeno už v názvu muzea“.

Kompletní a vždy aktuální program oslav 120. výročí Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou najdete vždy jednoduše prostřednictvím QR kódu na jeho webu.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou – jediné na světě!

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 233/1 (3. patro)
+420 233 324 099

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi