ARS VIVA | ARS VIVA cesty za uměním

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

«« zpět na výstavy

PŘEHLED VÝSTAV A AKTIVIT MUZEA skla a bižuterie
07 - 08 2024

 

otevírací doba: denně 10.00 – 18.00

U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, tel.: 483 369 011, e-mail: info@msb-jablonec.cz

www.msb-jablonec.cz / Facebook / Instagram / YouTube

stálé expozice:

Nekonečný příběh bižuterie

Čarovná zahrada – České sklo sedmi století

SVĚT ZÁZRAKŮ (české skleněné vánoční ozdoby)

aktuální výstavy:

SAMI SPOLU

do 15. září 2024

Ateliérové sklo na téma vztahů mezi lidmi a materiály.

 

Soulad/ František Janák a hosté Martina Janáková, Alena Matějka

do 13. října 2024

Umělecké sklo tří výrazných současných výtvarníků.

programy:

Prázdninový ateliér

29. června – 1. září 2024

Rodinné tvůrčí dílny po celou dobu letních prázdnin. Výroba broží, klíčenek a ozdob z korálků.

Křehká krása 2024

8. - 10. srpna 2024 / Eurocentrum Jablonec

Muzeum jako partner akce pořádané Svazem výrobců skla a bižuterie poskytne zvýhodněné vstupné pro návštěvníky Křehké krásy. www.krehkakrasa.cz

 

Jablonecká Perle – Den s muzeem

pátek 23. srpna 2024 / 16-22 hodin / Letní scéna Eurocentra, areál MSB

Program muzea k výročí 120 let od jeho založení.

Superhero Killers, pouliční divadlo Flow Arts Blackout Paradox, slacklinerka Anna Hanuš Kuchařová, Ondřej Ruml & Jayy Quintet, videomapping na fasádu muzea, Bublinová show a dílna Zabublej.cz, program a loutková představení pro děti Divadla DAMDAM.

Muzeum zdarma.

 

KRistiánov („Liščí Bouda“)

Sklářská osada Kristiánov

interaktivní expozice o historii osady, programy pro rodiny s dětmi, občerstvení

Bedřichov č.p. 52, tel.: 483 369 011

 

otevírací doba: denně / 10.00 – 17.00 / vstup zdarma

(aktuální informace o otevírací době nutno ověřit na www.msb-jablonec.cz)

 

připravujeme:

Sklářská slavnost na Kristiánově

sobota 7. září 2024 / 9-16 hodin

 

SIMPLY THE BEST!

české a španělské sklo na pyrenejském poloostrově

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Real Fábrica de Cristales de La Granja otevřely 22. května ve Španělsku výstavu současného českého a španělského užitkového skla a designu. Doprovodilo ji dvoudenní tvůrčí setkání českých a španělských sklářských mistrů a designérů. To vše pod názvem SIMPLY THE BEST.

Českou republiku a Španělsko spojuje staletá sklářská historie. V 18. století dokonce patřila španělská města Cádiz a Sevilla ke světovým centrům obchodu s českým křišťálem. Z Čech do „Říše, nad níž slunce nezapadalo“ přicházeli i sklářští řemeslníci. V současnosti již řadu let spolupracují Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Real Fábrica de Cristales de La Granja. Od roku 2017 se v La Granje prezentovaly už čtyři putovní výstavy, které jablonecké muzeum připravilo pro Česká centra.

Tentokrát však vznikl skutečně společný projekt. Kurátoři obou institucí, Paloma Pastor Rey de Viñas a Petr Nový vybrali to nejlepší z pestré nabídky současného českého a španělského užitkového, dekorativního a luxusního skla. „Protože se obě instituce aktivně podílely na úspěšném zápisu ruční výroby skla do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO (2023), vybrali jsme do výstavy ruční výrobky dvou nejstarších skláren v zemi,“ uvedla Paloma Pastor. Česká volba se opřela o exponáty z výstavy TRENDY. DESIGN. PRODUKCE, která byla součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023. Celkem se jedná o 28 firem a značek věnujících se jak ruční, tak strojní a automatické výrobě skla. Tento výběr se úspěšně představil již v lednu na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.

Na zahájení výstavy do Španělska vyslalo jablonecké muzeum díky podpoře z Národního plánu obnovy, programu Mobilita, padesát kreativců, sklářských řemeslníků a umělců. Měli možnost dva dny společně tvořit a diskutovat se španělskými partnery přímo z La Granji a ze sklárny Gordiola, která sídlí na Mallorce. Muzeum La Granja disponuje totiž i sklářskou školou a studiem s potřebným výrobním zázemím. „Huť i brusírna pracovaly po oba dny opravdu naplno. Akce tak stoprocentně naplnila cíl programu, tedy podpořit navazování nových mezinárodních kontaktů kreativců“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Za českou stranu se tvoření zúčastnili designéři i řemeslníci všech věkových kategorií, od mladých začínajících po renomované značky jako Klimchi nebo Lasvit. Projekt byl zároveň součástí Česko-španělských dnů, které pořádalo velvyslanectví České republiky v Madridu, ve spolupráci s tamním Českým centrem. Vernisáže se zúčastnil velvyslanec Libor Sečka a zástupci ministerstev kultury obou zemí.

Neopakovatelnou tvůrčí atmosféru shrnuje několik reakcí přímých účastníků. „Děkujeme vám za možnost účasti. Bylo to jedním slovem dokonalé“, napsali třeba Eva a Marcel Mochalovi ze studia LLEV. A jak hodnotí projekt samotná španělská strana? „Neuvěřitelná zkušenost! Mimořádná energie a výměna zkušeností. Sklo hovoří svým vlastním jazykem, boří jazykové hranice a všechny nás spojuje! Díky všem, kdo se zúčastnili a umožnili, aby se taková věc uskutečnila“.

Výstava SIMPLY THE BEST bude v muzeu v La Granja k vidění až do konce září. A jistě není posledním společným projektem obou pořadatelů.

 

 

Muzejní budovu oživila autorská skleněná instalace

„Zdánlivá přítomnost“ architektky Terezy Šváchové zdobí venkovní fasádu budovy Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Geometrická koláž ze skla s dichroickým efektem na vnější fasádě Pelantova schodiště se mění každou chvílí. Záleží na pozorovateli, zda udělá úkrok stranou, nebo bude nehybně čekat. Odhalena byla 17. května, v rámci muzejní noci.

Pelantovo schodiště ze 60. let minulého století je stylově pravdivou stavbou, která vědomě pracuje s monochromní bílou barvou, geometricky čistým rastrem a stínohrou reliéfu fasády. Tereza Šváchová vyšla jako vítězka veřejné soutěže, kterou jablonecké muzeum vyhlásilo v prosinci minulého roku. Z desítky návrhů její dílo vybrala odborná porota složená z architektů, v čele s Davidem Vávrou, památkářů a vedení muzea.

Koncepčním těžištěm návrhu je tabulové sklo s dichroickým efektem reagující na světlo. Vytváří dojem z neustálého pohybu, fasáda se díky němu mění každý den i roční dobu. Pět ze šesti pojednávaných ploch je vůči sobě systematicky nakloněno a vytvářejí barevný dialog jak mezi sebou, tak s bezprostředním okolím. „Nové dílo se drží původně vymezených hranic a účelně vytváří dynamický kontrast s bílou plochou v pozadí. Jako slunce při prvním jizerskohorském sněhu. Největší z ploch zůstává zdánlivě prázdná, v průběhu času ji ale zaplňuje množství barevných odrazů trojúhelníkových skel kreslících pastelový obraz původních jizerskohorských jedlí tyčících se nad tolik typickými rašeliništi“, vysvětlila své pojetí autorka návrhu.

Bodově kotvené tabule skla s dichroickým efektem jsou vrstvené sendvičem folií, tedy bezpečné a pro účely čistění fasády i demontovatelné. Dichroická vrstva umožňuje jinak bezbarvému sklu v závislosti na úhlu pohledu a typu světelného paprsku selektivně odrážet různé vlnové délky, zatímco jiné propustí. Mění se z odrazivého zlatého zrcadla na nenápadný závoj odrážející téměř neznatelně jemné barevné záblesky. „Mně osobně nová instalace výrazně připomíná původní mozaiku modrozelené barvy, která byla z fasády v průběhu let odstraněna. Tato však nádherně zrcadlí sousední secesní dům, ale také ševelící listí okolních stromů,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Neočekávané barevné stíny uvnitř přístavby jsou momentem překvapení vzbuzujícím touhu objevovat. Zapadající slunce zpoza domu věší na fasádu zdánlivé obrazy protějších fasád.Sklo na Pelantově schodišti vyvolává privilegovaný pocit radostné prchavosti a neustálé změny. Ve stejné síle dokáže být za obyčejně šedého dne ukázněnou architekturou. Barevné stíny stanovují denní dobu. Jen její měřítko a podobu si musí určit každý sám. Stačí být pravidelným pozorovatelem. Anebo se jen spokojit se zdánlivě přítomným okamžikem.

 

PŘEHLED VÝSTAV A AKTIVIT MUZEA skla a bižuterie

Č E R V E N  2 02 4

otevírací doba: úterý - neděle 10.00 – 18.00

U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, tel.: 483 369 011, e-mail: info@msb-jablonec.cz

www.msb-jablonec.cz/ Facebook / Instagram / YouTube

stálé expozice:

Nekonečný příběh bižuterie

Čarovná zahrada – České sklo sedmi století

SVĚT ZÁZRAKŮ (české skleněné vánoční ozdoby)

výstavy:

SAMI SPOLU

do 15. září 2024

Vernisáž 16. května 2024 od 17 hodin.

Ateliérové sklo na téma vztahů mezi lidmi a materiály.

 

Soulad/ František Janák a hosté Martina Janáková, Alena Matějka

do 13. října 2024

Vernisáž 16. května 2024 od 17 hodin.

Umělecké sklo tří výrazných současných výtvarníků.

programy:

Mezinárodní den dětí

sobota 1. června

Pro děti do 15 let vstup zdarma do celého muzea.

 

Program pro seniory k výstavě Sami spolu

pátek 7. června 2024 / od 10 a 12 hodin

Komentovaná prohlídka s kurátorkou, tematická tvůrčí dílna s výrobou spony do vlasů či brože. Vstupné 50 Kč (včetně prohlídky muzea).

Na program je nutné se předem objednat do 5. června na adrese: pedagog@msb-jablonec.cz nebo na tel.: 483 369 021, 778 702 892.

 

Víkend Křišťálového údolí

15. - 16. června 2024 / 9-17 hodin

Sobota - tvůrčí dílna s výrobou duhového šperku a barevné dekorace.

Neděle - ukázka výroby skleněných květin a tvůrčí dílna s Marcelou Růžičkovou.

Zvýhodněné vstupné.

 

Dětský den v muzeu / s muzeem

pátek 21. června 2024 / 10-15 hodin školy, 16-18 hodin pro veřejnost

Otevření herních prvků v parku, křest dětského maskota, divadelní představení Orbis Pictus ve zpracování divadla Geisslers Hofcomedianten, program „Děti dětem“ (ZUŠ, malá Nisanka), občerstvení. Zdarma.

 

Prázdninový ateliér

29. června – 1. září 2024

Rodinné tvůrčí dílny v ateliéru muzea po celou dobu letních prázdnin.

 

KRistiánov („Liščí Bouda“)

Sklářská osada Kristiánov

interaktivní expozice o historii osady, programy pro rodiny s dětmi, občerstvení

Bedřichov č.p. 52, tel.: 483 369 011

 

otevírací doba: od 15. 6. víkendový provoz / 10.00 – 17.00 / vstup zdarma

(aktuální informace o otevírací době nutno ověřit na www.msb-jablonec.cz)

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 233/1 (3. patro)
+420 233 324 099

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi