ARS VIVA | ARS VIVA cesty za uměním

GASK Kutná Hora

«« zpět na výstavy

www.gask.cz

GASK nespí, vítá jaro uměním

Velikonoce se blíží a my doufáme, že s jarními svátky přijde i lepší nálada a naděje na uvolnění v různých oblastech včetně kultury. Naše galerie stále zeje prázdnotou a Vy – návštěvníci – nám opravdu moc chybíte! Než se naše dveře znovu otevřou, nachystali jsme pro Vás další porci umění! 

Posíláme Vám Velikonoční pozdrav z ateliéru Petra Písaříka:

 

GASK POD ŠIRÝM NEBEM

Zveme Vás do našich zahrad! V úterý 23. března v nich byla instalována první dvě díla v rámci projektu GASK pod širým nebem. Před kavárnou se potkáte s plastikou Co víme Jiřího Středy: tázavé gesto směřující vzhůru propojuje člověka s univerzem a v dnešní době nás vybízí k zamyšlení nad tím, co nám aktuální krize bere, anebo možná i přináší. Plastika Co víme je v tvorbě Jiřího Středy prací přelomovou, jednou z řady monumentálních děl.

Nad vodním pódiem zase „vyrostl“ Strom Dagmar Šubrtové, který je jakousi poctou všem stromům zahynuvším vinou nepatřičné péče ze strany člověka. Toto dílo bylo „zasazeno“ na místě, kde původně rostl stromek živý.

V dubnu se můžete těšit na další sochy v exteriéru, např. na plastiku OF od Jana Kovaříka. Více o projektu GASK pod širým nebem, který bude pokračovat instalací dalších děl, si můžete přečíst ZDE.

 

NOVÉ VÝSTAVY

Otevření kultury veřejnosti se blíží a my Vás – naše návštěvníky – přivítáme čtyřmi novými výstavami. Od 25. dubna budou pro vás připraveny výstavy TONDEO MATERIAM Petra Písaříka, NEJISTÝ POPUD Alžběty Josefy, ŘÁD A NÁHODA Josefa Kubíčka a CHLÉB VROSTLÝ DO HLAVY A OBLIČEJ Z PROCENT Adély Součkové. Do doby, než je budete moci zhlédnout osobně, budeme postupně zveřejňovat „střípky“ o těchto výstavách na našich sociálních sítích a webových stránkách. Dovolte nám pro začátek stručně představit první dvě z výstav.

TONDEO MATERIAM – Petr Písařík

Materiálový experimentátor Petr Písařík využívá ve své tvorbě široké spektrum vizuálních prostředků a v GASK ve Whiteboxu vytvoří site-specific instalaci. V tomto prostoru naši kurátoři dlouhodobě sledují přesahy designu do volného umění. V případě této výstavy to však vlastně bude naopak – volná tvorba Petra Písaříka se ocitá na hranici designu. Latinský název instalace Tondeo materiam (v překladu: stříhám-krájím-trhám látku-hmotu) doslovně vystihuje charakter Písaříkovy instalace a jeho práci s ornamentem.

 
 
 

 

 

NEJISTÝ POPUD – Alžběta Josefy

Výstava absolventky pražské AVU Alžběty Josefy prozkoumá genezi a transformaci její tvorby: od realistického zobrazení podivných halucinogenních výjevů až po svébytnou techniku „vymývání“ obrazů, kterou autorka usiluje o potlačení vlastního uměleckého gesta. Tento posun v tvorbě vede téměř k abstraktním kompozicím zachycujícím jakési „otisky“ rozhraní, rozehrávající děje za horizontem událostí.

 

3D SKENER

V květnu bude mít Středočeský kraj pronajatý velkoformátový 3D skener k bezkontaktní digitalizaci uměleckých děl a některých muzejních sbírkových předmětů. Skener dokáže precizně snímat trojrozměrnou strukturu i plastické vlastnosti materiálu, obzvláště vhodnými jsou proto sbírkové předměty reliéfního charakteru, jako je pastózní malba, grafika, textilie, mince, poloplastické reliéfy apod. Jde o vzácnou příležitost bezpečným způsobem zdigitalizovat ve výjimečné kvalitě sbírkové fondy středočeských kulturních příspěvkových organizací a GASK k tomu poskytne své zázemí. Z osmnácti oslovených organizací zatím projevilo zájem 30% z nich. Těšíme se na výsledky!

PROGRAMY LEKTORSKÉHO CENTRA

Naše Lektorské centrum již tradičně nachystalo skvělý program. Od 1. dubna je pro Vás připraven upcyklační program Spíchni to! – z výstavních bannerů si můžete doma udělat obálku na dokumenty, stačí si vyzvednout nebo nechat poslat balíček obsahující vše potřebné. Děti si mohou užít on-line výtvarná hraní Dotýkám se (14. 4.) a Náš dotek (24. 4.), obě inspirovaná výstavou Michala Škody Kontinuální doteky. Více informací najdete na našem webu.

 

NOVÁ TVÁŘ GASK

Jak jsme již avizovali, GASK připravuje nový vizuál. Proběhlo výběrové řízení, ve kterém zvítězil návrh grafického studia 20YY. Již v průběhu dubna Vám představíme první plody nové spolupráce.

Krásné Velikonoce přeje tým GASK!

 

 

GALERIE STŘEDOČESKÉHO KRAJE  (GASK) V KUTNÉ HOŘE

Barborská 51-53, 284 01 Kutná Hora

www.gask.cz

otevřeno: úterý až neděle, 10 až 18 hodin

facebook

 

instagram

 

youtube

 
 

Nechcete již nadále odebírat tyto e-maily?
To nás mrzí. Odhlásit se můžete zde

 
 
 

 

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 223/9 (1. patro)
+420 233 324 099
arsviva@arsviva.cz
www.arsviva.cz

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi