ARS VIVA | ARS VIVA cesty za uměním

GASK Kutná Hora

«« zpět na výstavy

www.gask.cz

Vážení a milí přátelé GASK, podzim v GASK je bohatý na výstavy, akce i doprovodné programy. Přečtěte si, co všechno si pro Vás naše galerie připravila a čím si můžete zpříjemnit podzimní dny.

 

V sobotu 2. 10. se pro veřejnost otevřela výstava Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění, připomínající 200 let od narození Charlese Baudelaira. Obsahuje díla více než 90-ti umělců, kteří se nechali inspirovat životem a dílem tohoto prokletého básníka. Výstavu uvedli její autorka Kristýna Jirátová a Richard Drury, kurátor za GASK. Vernisáže se zúčastnili nejen vystavující umělci, ale také široká veřejnost, následovaná burleskami, které podtrhovaly atmosféru pařížských ulic v dobách Baudelairových. Více o velkolepé výstavě, kterou lze navštívit do 16. 1. 2022, si můžete přečíst ZDE. Na sobotu 16. 10. je k výstavě připravena komentovaná prohlídka s autorkou (16:00) a přednáška literárního historika a překladatele Jiřího Pelána o jedné z nejvýznamnějších knih moderní poezie Květy zla - JIŘÍ PELÁN & J. H. KRCHOVSKÝ: BAUDELAIROVY KVĚTY ZLA (17:00). Verše zazní v přednesu básníka J. H. Krchovského. 

 

V sobotu 16. října uvedeme v GASK novou výstavu Jana Stolína s názvem KONFIGURACE. Jde o instalaci sestavenou z různě velkých hranolů, umístěných na zvýšené platformě. Ty společně vytvářejí jednoduchou prostorovou, minimalisticky cítěnou kompozici. Instalace má samostatné výtvarné kvality, zároveň však pojednává specifické téma: rozvržení a proporce jednotlivých prvků mají evokovat soubor galerijního fundusu, který je tematizován jednak sám o sobě, jednak je míněn jako svého druhu expozice „nepřítomných soch“. Vernisáž za přítomnosti autora a kurátorky Veroniky Marešové začne v 16:00

 

Další výstava, na kterou Vás srdečně zveme, je BALETKA S PLNOVOUSEM Michaely Petrů. Probudí ve Vás chuť experimentovat, objevovat a překračovat vytyčené hranice. Autorka kreativně kombinuje „klasickou“ akrylovou či fluorakrylovou malbu s barevnými samolepícími fóliemi, které prořezává, přelepuje a vytváří tak jakousi pop-artovou koláž. Video o výstavě s autorkou a kurátorkou Veronikou Marešovou si můžete prohlédnout zde: 

 

Ve čtvrtek 28. října oslavíme Den vzniku samostatného československého státu a současně Den Středočeského kraje. V naší galerii si můžete tento den užít prohlídku stálé expozice Stavy mysli / Za obrazem – Obměny a intervence a interaktivní herny za symbolickou 1 Kč.

 

Lektorské centrum ve spolupráci s knihovníkem GASK Petrem Adámkem připravilo na měsíc říjen bohatý doprovodný program pro děti i dospělé k aktuálním výstavám. Program najdete v příloze newsletteru nebo na našem webu ZDE.

 

Máte rádi podcasty? Zajímá Vás, jaký byl v soukromí život s geniálním scénografem a workoholikem Josefem Svobodou, který nemalou část své kariéry strávil na předních světových operních scénách a kterému byla věnována výstava Josef Svoboda – scénograf? Co na něm nejvíc oceňovala dcera Šárka Hejnová, kostýmní výtvarnice, a jak ovlivnil vnuka Jakuba Hejnu, filmového střihače a dokumentaristu? Podcast, v němž s kurátorkou GASK Vandou Skálovou o Josefu Svobodovi mluví jeho dcera Šárka Hejnová a vnuk Jakub Hejna si můžete poslechnout ZDE. Společně s dalšími podcasty si ho můžete poslechnout na našem novém účtu Spotify s názvem G/ASK – GASK PODCAST.

Příjemné podzimní dny přeje tým GASK.

 
 
 

 

SAMOTA UPROSTŘED DAVU: CHARLES BAUDELAIRE A ČESKÉ UMĚNÍ

 
03. 10.2021-16. 01.2022

Autorka výstavy: Kristýna Jirátová, kurátor za GASK: Richard Drury

Galerie IV

Vernisáž: 2.10. 2021

Na letošní rok připadá dvousté výročí narození slavného francouzského básníka Charlese Baudelaira (1821–1867), který je dnes právem považován za zakladatelskou osobnost moderny. Jak zmiňuje F. X. Šalda roku 1921, sté výročí Baudelairových narozenin jsme u nás minuli mlčky: „A přece Baudelaire jest alespoň třetina, ne-li polovina i moderní lyriky české…“  Přelom 19. a 20. století otevírá v českém umění silná témata strachu, zoufalství i zla a do děl českých literátů i výtvarných umělců začínají postupně pronikat vlivy umělců, jako byli Edgar Allan Poe, Edvard Munch či Charles Baudelaire. Motivy smrti, osobní tragédie, vykořeněnosti, osamocení, strachu, zla i hledání krásy v ošklivosti přetrvávají v českém umění až do současnosti.

Dvoustému výročí narození Charlese Baudelaira věnujeme výstavu SAMOTA UPROSTŘED DAVU, která se zabývá propojením básníkovy osobnosti a díla s českým uměním 20. století a současnosti. Výběr z děl více než 90 umělců představí přímé inspirace básníkovým dílem, ale také širší, mnohdy podprahové souvislosti s jeho tvorbou i životem. Výstava sleduje nejdůležitější témata, která v životě a díle Baudelairově rezonovala, ať už to byl jeho vztah k městu a neustálý pocit osamocení, nudy a sklon ke splínu, láska a zároveň nenávist k ženám, vzlety k umělým rájům i nekonečná touha po nalezení krásy.

Výběr zastoupených autorů: Jiří Balcar, Karel Balcar, Aubrey Beardsley, Maurice de Becque, Alex Beran, Jan Beran, Zdeněk Beran, František Bílek, Josef Bolf, Félix Bracquemond, August Brömse, Karel Černý, Karel Demel, Alén Diviš, František Drtikol, Tereza Eisnerová, Carlo Farnetti, Tony George-Roux, Martin Gerboc, Anna Grmelová, Matouš Háša, Joseph Hemard, Siegfried Herz, Karel Hlaváček, Adam Holý, Jaroslav Horejc, Oskar Hořánek, František Hudeček, Henry Chapront, Dalibor Chatrný, Édouard Chimot, Jakub Janovský, Václav Jirásek a Bratrstvo, Bohumil Kafka, Svatopluk Klimeš, Jan Koblasa, František Kobliha, Quido Kocian, Jiří Kolář, Běla Kolářová, Jan Konůpek, Bohumil Kubišta, Radoslav Kutra, Josef Liesler, Martin Mainer, Jarmila Malátová, Édouard Manet, Luděk Marold, Martin Mulač, František Muzika, Karel Myslbek, Pavel Nešleha, Karolína Netolická, Viktor Oliva, Pierre Pascal, Jiří Petrbok, Pavel Piekar, Ivan Pinkava, Emil Artur Pittermann-Longen, Viktor Pivovarov, Otto Placht, Jan Preisler, Armand Rassenfosse, Odilon Redon, Michael Rittstein, Félicien Rops, Martin Salajka, Artuš Scheiner, Zdeněk Sklenář, Václav Stratil, David Strauzz, Ladislav Šaloun, Jaroslav Šerých, Michal Škapa, Marek Škubal, Karel Špillar, František Štorm, Jan Štursa, Jindřich Štyrský, Jaroslav Šváb, Max Švabinský, Richard Teschner, Mark Ther, František Tichý, Benedikt Tolar, Antonín Tomalík, Josef Váchal, Félix Édouard Vallotton, Aleš Veselý, Karel Votlučka, Ondřej Vyhnánek, Jan Vytiska, Ján Zelinka, Karel Zlín.

 

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 223/9 (1. patro)
+420 233 324 099
arsviva@arsviva.cz
www.arsviva.cz

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi