ARS VIVA | ARS VIVA cesty za uměním

přednášky ARS VIVA v Městské knihovně

MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE, Mariánské náměstí 1, Praha 1. Začátek v 17:00 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu.

article image

22. června 2022, začátek v 17:00 hodin

Pražské paláce první poloviny 20. století

doc. ing. Radomíra Sedláková, CSc. - stavební fakulta ČVUT

Začalo to už na počátku století. Při přestavbě Prahy na moderní město se začaly objevovat stavby nového typu. První byl Dům U Nováků, secesní skvost, který v sobě zahrnoval prostory pro více městských funkcí – zábava, obchod, administrativa, bydlení. Nedaleko pak dům, kterému se od počátku říkalo palác - Lucerna s funkcemi stejnými, ale v mnohem velkorysejším měřítku.

Po vzniku samostatného státu Praha začala budovat nejen stavby pro nové instituce, ale stejně tak v ní začaly vznikat stavby, které už si tuto mnohofunkčnost daly za cíl. Kolem Václavského náměstí a kolem tzv. zlatého kříže jich ve 20. a 30. letech vyrostlo několik – U Stýblů, Lindt, Fénix, Dunaj, Sevastopol jsou asi ty hlavní. A nejen ony, najdeme je i jiných čtvrtích, ať na okraji Žižkova či Holešovic. Nejen že vnesly do městského prostředí nový prvek, ale stejně tak novou architekturu – byly díly progresivních architektů a staly se velkolepými ukázkami funkcionalistické architektury.

https://www.mlp.cz/cz/akce/e21088-prazske-palace-prvni-poloviny-20.-stoleti/ 

 

«« zpět na seznam článků

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 223/9 (1. patro)
+420 233 324 099
arsviva@arsviva.cz
www.arsviva.cz

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi